زمین شناسی
زمین شناسی  
قالب وبلاگ
 
با وجود پيشرفتهاي شگرفي که در زمينه هاي گوناگون دانش و فلسفه نصيب ما شده است بايد اقرار کنيم که هنوز از چگونگي جهان آغازين و پيدايش آن چيزي نمي دانيم!
بر اساس اطلاعات به دست آمده از فضا عمر جهان چيزي در حدود ۱۴ ميليارد سال تخمين زده ميشود و دانشمندان تصور مي کنند که کل جهان هستي به طور کاملا ناگهاني و در پي يک انفجار بزرگ به نام BIG BANG پديد آمده است.
در اين نظريه گفته شده است که در ابتدا جهاني وجود نداشت به جز يک نقطه ي بسيار کوچک که درون آن نقطه ذراتي بي نهايت ريز در حال چرخش بودند.اين ذرات حتي از الکترون هم کوچک تر و ساده تر بودند و با سرعت زيادي در حال حرکت و انقباض بودند.بر اثر انقباض بيش از اندازه ي اين ذرات دماي نقطه ي کوچک بسيار بالا رفت تا جايي که ديگر نمي توانست گرما را تحمل کند و از اين رو ناگهان منفجر شد . و ذرات ريز و گازهاي موجود در آن با سرعت بسيار زياد در فضا منتشر شدند و کهکشانها و ستارگان و سپس سيارات را تشکيل دادند.
در قرآن نيز خداوند به انفجار بزرگ اشاره مي کند و مي فرمايد:
آيا کافران نديدند که آسمانها و زمين بسته بود و ما آنها را بشکافتيم؟{سوره انبياء آيه ۳۰}
اين آيه ي زيبا که به شکافته شدن يک هسته و تشکيل جهاني عظيم اشاره دارد مي تواند ما را بر اين نظريه استوارتر گرداند که جهان در ابتدا ذرهاي بيش نبود همانطور که خود بشر نيز از ذره اي ناچيز خلق مي شود.
اما چيزي که تا کنون مجهول مانده است دليل وقوع اين انفجار عظيم است که چرا ذرات منقبض شدند و سپس منفجر گشتند؟ به عبارت ديگر چنانچه پيدايش جهان را به انفجار بزرگ منوط بدانيم اين پرسش مطرح مي شود که وضعيت جهان قبل از انفجار چگونه بوده است؟ شايد تنها پاسخي که به اين پرسش بتوان داد اين است که جهان هميشه وجود داشته و نيستي در عالم افلاک مفهومي ندارد که البته مي توان در اين نظريه ترديد داشت.
بر همين اساس در سال ۱۹۴۰ ميلادي نظريه اي تحت عنوان آفرينش مداوم يا Continuos Creation به وسيله ي چندين دانشمند ارائه گرديد.
اين نظريه عنوان ميکند که جهان کنوني از بازمانده هاي کهکشان هاي پيرتر در زمان بسيار گذشته تشکيل شده است اما به مرور زمان در اين نظريه نارسايي هايي يافت شد به طوريکه اکنون مردود شمرده مي شود و به جاي آن منطق قابل قبولتري ارائه شده است به نام نظريه جهان نوسان کننده يا Oscillating Universe .
اين نظريه معتقد است که حالت انبساط کنوني جهان در آينده به انقباض تبديل خواهد شد و تمام مواد تشکيل دهنده جهان دوباره گرد هم جمع خواهند شد که مقدمات انفجار بزرگ ديگري را فراهم سازند!
همانطور که مي دانيد هابل دانشمند سرشناس با مطالعه ي ذرات عالم متوجه شد که تمام اجزاي جهان حتي خود زمين و منظومه شمسي و تمام کهکشانها در حال دور شدن از يکديگر هستند و بر اين اساس اعلام نمود که دليل اين دور شدن ذرات نيرويي است که از زمان انفجار بزرگ تا به حال در جهان باقي مانده است و تا ابد نيز اين روند انبساط جهان ادامه خواهد داشت به اين معني که در چند ميليون سال آينده فاصله ي زمين از ساير سيارات بيش از مقدار کنوني خواهد بود و همه چيز کاملا تغيير خواهد کرد.اما اين انبساط تا چه زماني ادامه دارد؟ آنقدر که جهان محو و نابود شود؟ آيا پس از مدتي اين انبساط متوقف خواهد شد؟
نظريات متعددي در اين باره وجود دارد.عده اي از دانشمندان معتقدند که جهان در آينده منقبض و کوچک خواهد شد که اين امر ميلياردها سال طول خواهد کشيد و عده اي ديگر بر اين باورند که جهان به انبساط خود ادامه خواهد داد تا روزي که خدا بخواهد!

موضوعات مرتبط: زمین شناسی تاریخی
[ سه شنبه شانزدهم مهر 1387 ] [ 10:46 ] [ مجید ]
كشف بقاياى يك ماموت پس از ۳۰ هزار سال در سيبرى
026772.jpg
بقاياى جسد يك ماموت با قدمت بيش از ۳۰هزار سال در بستر رودخانه اى در استان «تيومن» واقع در منطقه سيبرى روسيه كشف شد. غواصان روسى در حين تمرينات زيرآبى بطور تصادفى اين ماموت را يافتند. بقاياى اين ماموت كه شامل جمجمه، دو عاج آن و ستون فقرات مى باشد، بيش از ۳۰۰كيلوگرم وزن دارد و بخوبى حفظ شده است. عمليات حفارى و جمع آورى بقاياى ماموت دو روز بطول انجاميد و غواصان در انتقال آن به موزه زيست شناسى با مشكلاتى روبرو شدند. ماموتها از دهها هزار سال پيش در مناطق سيبرى و خاور دور روسيه مى زيستند. روسيه سال گذشته اسكلت كامل يك ماموت را در نمايشگاهى در ژاپن به معرض نمايش گذاشت كه مورد استقبال فراوان بازديدكنندگان قرار گرفت.


موضوعات مرتبط: زمین شناسی تاریخی
[ شنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1387 ] [ 13:30 ] [ شانوازلو ]

زمین شناسی تاریخی


ریشه لغوی
زمین شناسی تاریخی از دو کلمه Historical به معنی تاریخی و Geology به معنی زمین شناسی گرفته شده است.


دید کلی
زمین شناسی تاریخی ، شاخه مهمی از علم زمین شناسی است که از تاریخ تحولات و تکامل تدریجی زمین و حیات وجود در آن از ابتدای تشکیل تا به امروز بحث می‌نماید. از این رو زمین شناسی تاریخی ارتباط بسیار نزدیکی با چینه شناسی ، فسیل شناسی و ژئوکرونولوژی دارد. سیر تحولات پوسته زمین اعم از قاره‌ای و اقیانوسی ، منشا و موقیت قبلی و اولیه قاره‌ها ، زمان جدایش آنها ، تشکیل اقیانوس ، منشا حیات و سیر تکاملی آنها در زمان‌های مختلف زمین شناسی ، همچنین کوهزایی‌ها و زمان آنها ، از جمله فرآیند‌هایی هستند که در طول تاریخ زمین رخ داده‌اند و در تقسیم بندی عمر زمین به دوره‌های زمین شناسی نقش اساسی دارند.

روش زمین شناسی تاریخی آن است که از طریق مطالعه ساختمان کنونی ، اثرات و شواهد پدیده‌های مختلف به چگونگی وقوع و شکل گرفتن آنها پی برده می‌شود. اطلاعات حاصل از یادگیری تاریخ زمین بسیار با ارزش است. برای مثال امروزه زمین شناسان دریافته‌اند که نفت و گاز اغلب بر روی گنبدهای نمکی تجمع پیدا می‌کنند و یا ذغال سنگ‌ها معمولا در آب و هوای گرم و مرطوب و محیط‌های مردابی بوجود می‌آیند، از طریق مطالعه گذشته زمین می‌توان به چنین محیط‌های رسوبی و یا آب و هوای دیرینه پی برده و در نتیجه راه را برای اکتشاف منابع مذکور هموار نمود.

 


تاریخچه زمین شناسی تاریخی
· انسان از بدو خلقت می‌· کوشیده که محیط خود را بشناسد،· انسان اولیه از مشاهده پدیده‌· هایی مانند : زلزله ،· آتشفشان و باد و باران به تفکر پرداخته و برای بقای زندگی تلاش نموده تا محیط خود را بهتر بشناسد. زمین شناسی تاریخی یکی از شاخه‌· های متنوع زمین شناسی است که همزمان با پیشرفت این علم بر اهمیت آن افزوده شده است.
· ویلیام اسمیت (1839-1769) مهندس معدن طی تجربیات 24 ساله خود علم چینه شناسی و زمین شناسی تاریخی را بنیانگذاری نمود. وی به پدر چینه شناسی معروف شده است.
· انتشار کتاب تئوری زمین) توسط جیمز هاتن توجه مردم را به اهمیت مطالعه زمین و تاریخ آن جلب نمود. هاتن نشان داد که فسیلها بقایای حیات گذشته بوده و برای تعیین سن نسبی زمین می‌· توان از آنها استفاده نمود.
· بعد از کشف مواد رادیواکتیو در اوایل قرن جدید برای تعیین سن زمینی و تنظیم جدول زمانی آن از این مواد استفاده شد. تئوری تکتونیک صفحه‌· ای وگنر (1915) به حل مسائل مهم زمین شناسی کمک زیادی نمود.
· با اینکه امروزه اطلاعات زیادی از زمین و تحولات آن کسب شده است،· ولی مسائل دیگری نیز لاینحل باقی مانده که کشف و حل آنها بر عهده زمین شناسان جوان خواهد بود.

 


تولد زمین
· حدود 10 میلیارد سال قبل ،· ستاره که از هیدروژنن اولیه زاده شده بود منفجر گردید و بقایای اتم‌· های هیدروژن و هلیم و سایر عناصر سنگین آن ستاره در فضا آزاد شد. پنج میلیارد سال بعد خورشید و بیش از یکصد تریلیون اجرام کوچک و بزرگ سماوی متشکل از مواد مختلف گازی ،· جامد و یخ در مدارهای مختلف به دور خورشید به گردش درآمده‌· اند و تدریجا نه سیاره به طور مستقل (در اثر افزایش قدرت جاذبه و وزن و حجم) در منظومه شمسی شامل عطارد ،· زهره ،· زمین ،· مریخ ،· مشتری ،· زحل ،· اورانوس ،· نپتون و پلوتو و قمرهای آنها به وجود آمدند.
· حرارت کره زمین پس از تولد ،· به تدریج رو به کاهش نهاد و جو زمین به حد و نقطه بحرانی رسید که دیگر نتوانست بر تراکم خود بیافزاید و ابرها بجای ضخیمتر شدن ،· رطوبت خود را به صورت باران بر زمین سرازیر نمودند. بارندگی‌· ها تا میلیونها سال ادامه یافت تا سرانجام نواحی ژرف و عمیق زمین را پر کرد که به آسانی در آب حل می‌· شود،· در آب دریا‌· ها حل گردید و موجب تشکیل رسوبات آهکی گردید و بدین ترتیب بطور مداوم دی اکسید کربن از جو زمین به اقیانوس منتقل گردید.
تقویم زمین شناسی
· از مدتها قبل زمین شناسان با توجه به ترتیبی که در ته نشینی لایه‌· های مختلف پوسته زمین وجود دارد،· سعی در تدوین جدولی نمودند تا بتوانند هر لایه را در جای خود ترسیم نمایند.
· در اواخر قرن هفدهم زمین شناسانی که در ایتالیا و آلمان کار می‌· کردن یک ستون چینه شناسی سه قسمتی درست کردند. بعدا توسط ورنر پوسته زمین به پنج قسمت تقسیم شد. ورنر طرح تقسیمات خود را بر مبنای منشا سنگها قرار داد ولی بعد دریافت که برای ایجاد نظم و ترتیب کامل در ستون چینه شناسی ،· به یک ستون استاندارد در مقیاس جهانی نیاز است. اساس طرح ورنر بر پایه نظریه‌· های هاتن و پلوتو نیست‌· ها بود. نهایتا طراحی توسط اسمیت در انگلستان و کوویر در حوزه پاریس ارائه شد که بر مبنای فسیلها بنا شده بود.
· در اوایل قرن هجدهم زمین شناسان با ادغام نظریه‌· های استنو ،· هاتن ،· اسمیت و کوویر دریافتند،· ترتیب پیچیده‌· ای در سنگهای پوسته زمین وجود دارد که می‌· تواند نماینده ستون چینه شناسی باشد. مطالعه بر روی ستون چینه شناسی تا قرن نوزدهم بطول انجامید تا در نتیجه جدولی تدوین شد که امروزه از آن استفاده می‌· شود.
واحدهای زمانی زمین شناسی
در اواخر قرن 19 زمین شناسان متوجه اهمیت و لزوم جدا کردن تقسیمات زمان زمین شناسی و سنگها رسوبی نموده در طول زمان شدند. بر همین اساس واحدهای چینه شناسی را به واحدهای زمانی و واحدهای زمانی سنگ شناسی تقسیم نمودند. واحدهای زمانی سنگ شناسی به ترتیب عبارتند از:
بیوزون
ساده‌ترین و اولین واحدی که در تقسیم بندی زمان طبقات رسوبی به کار می‌رود، بیوزون است. بیوزن می‌تواند مجموعه رسوباتی را شامل شود که در آن یک گونه فسیلی جانوری با ارزش چینه شناسی مشخص قرار داشته باشد.
اشکوب
1. بعد از بیوزن واحد بزرگتری که از لحاظ زمانی- سنگی به کار می‌2. رود،3. اشکوب است. اشکوب شامل مجموعه طبقات مربوط به رسوبات دریایی با فسیل‌4. های شاخص است که در مکان معینی دقیقا مطالعه شده است.
5. معمولا نام اشکوب را از اسم محلی که اولین بار مطالعه شده است گرفته و یکی پسوند «ian» به آن اضافه می‌6. کنند. مثلا اشکوب لوتسین از کلمه لوتس نام قدیمی شهر پاریس گرفته شده است.
7. هر اشکوب چند بیوزون را شامل می‌8. شود. به عنوان مثال اشکوب کامپانین در حوضه پاریس از دو بیوزون تشکیل گردیده است. چنانچه یک اشکوب شامل بیوزن‌9. های متعدد باشد آن را به زیر اشکوب تقسیم می‌10. کنند. واحد اصلی کرونوستراتیگرافی که در مطالعات چینه شناسی مورد استعمال بیشتری دارد،11. اشکوب است.
سیستم
1. مجموعه چند اشکوب یک سیستم را به وجود می‌2. آورد. نام هر سیستم از نام یک ناحیه مشخص ،3. یا سری رسوبات به خصوص و یا از نام فسیل‌4. های خاص اشتقاق می‌5. یابد.
6. به عنوان مثال در حالت اول در دوران پالئوزوئیک نام سیستم دونین از ناحیه دون ،7. (Devon) واقع در جنوب غرب انگلستان و در دوران دوم سیستم ژوراسیک از ناحیه ژورا (Jura) واقع در بین آلمان و فرانسه گرفته شده است.
8. در حالت دوم نام سیستم کربنیفر از رسوبات کربن‌9. دار (ذغال‌10. دار) و همچنین نام سیستم کرتاسه از کلمه یونانی کرتا به مفهوم رسوبات کربناته مشتق شده است.
11. سرانجام در حالت سوم دوره نومولیتیک که یک زیر سیستم به شمار می‌12. رود و مترادف پالئوژن است،13. نامش از فسیل نومولیتس اخذ گردیده است.
14. بعضی از سیستم‌15. ها به زیر سیستم نیز تقسیم شده است. مثلا سیستم ژوراسیک به زیر سیستم‌16. های لیاس ،17. دوگر و مالم تقسیم شده است.
دوران (Erathem)
سرانجام چند سیستم یک دوران را تشکیل می‌دهند. که تعریف دوران بر اساس دلایل و شواهد دیرینه شناسی ، چینه شناسی ، تغییرات مهم در عالم جانوری و گیاهی یا به عبارت دیگر تکامل موجودات و همچنین دوره‌های کوهزایی است


موضوعات مرتبط: زمین شناسی تاریخی
[ دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1387 ] [ 14:16 ] [ یزدان ]

خلاصه مقاله:

موضوع اين نوشتار بحث و گفتگو راجع به توالي هاي سازند ايلام در جنوب غرب لرستان(جاده خرم آباد انديمشك)است. برش چينه شناسي مورد مطالعه به ضخامت ۲۰۴ متر از تناوب هاي يكنواخت سنگ آهك در طي يك رسوب گذاري پيوسته در زمان تورونين پاياني تا كامپانين تشكيل شده است. اين سازند در برش فوق با مرزي تدريجي بر روي سازند سورگاه قرار گرفته و توسط سازند گورپي نيز با مرزي تدريجي و پيوسته پوشيده شده است.
سازند ايلام در برش مورد مطالعه از رخساره هاي دريايي عميق، شامل رخساره هاي وكستون و در انتهاي توالي از رخساره پكستون تشكيل شده است. در مطالعات حاضر ۸ جنس، ۳۰ گونه و ۴ بيوزون از فرامين ي فرهاي پلانكتون تشخيص داده شده است. زون زيستي پاياني سازند سورگاه زونMarginotruncana schneegansi و زون پاياني سازند ايلام كه برابر با زون آغازين سازند گورپي است،زونGlobotruncanita elevate مي باشد.موضوعات مرتبط: زمین شناسی تاریخی
[ یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387 ] [ 10:15 ] [ عباس ]

 كنگلومرای سخت نشده ، ناهمگن و جور نشده تپه پارك جنگلی چیتگر از سازند آبرفتی ناهمگن شمال تهران مي‌باشد (مخلوطی از شن ، ریگ و قلوه سنگ ، رسی وگاهی هم بلوك‌های درشت و پراكنده است كه بصورت نامتجانس همراه با رس و ماسه مي‌باشد) .

  • اندازه قلوه‌ها از چند سانتي‌متر تا چند متر و گاهی تا حجم 100 مترمكعب متغییر بوده و در سیمانی ازماسه و سیلت قرار دارد.

  • شیب لایه‌ها كم (بیشترین آن بطور عمومی تا 15 درجه مي‌رسد).

  • رنگ آنها تیره‌تر از سازند آبرفتی زیرین و چین خورده هزار دره است.

  • دارای عدسي‌های رسی و سیلتی و لایه‌های كم ضخامت همراه با قلوه‌های با سطوح سیاه رنگ (با پوششی از املاح منیزیم) مي‌باشد .

سازند آبرفتی ناهمگن شمال تهران به سبب ناهمگن بودن دارای مقاومت و تخلخل متغیر بوده و این ویژگی از یك لایه به لایه دیگر تغییر می كند . مي‌توان گفت این سازند دارای تخلخل بسیار نامنظمی است (اداره كل آبهای زیرزمینی وزارت نیرو)

الف ) بخش زیرین : شامل كنگلومرای قرمز رنگ متشكل از قلوه سنگهای كرتاسه بالائی (سن سنونین پائینی ، كنگلومرا و مارن قرمز همراه با سیمان آهكی ماسه‌ای كنگلومرای ناهمگن و لایه‌بندی آن نامشخص مي‌باشد و در آن قطعه سنگهای بزرگی با قطر 50 سانتي‌متر یافت مي‌شود . قلوه سنگهای از سازند كرج و بطور متوسط با طولی در حدود 12 سانتي‌متر

ب ) بخش بالائی : آبرفت با لایه‌بندی ظاهری ، بدون قطعه سنگ و متشكل از عناصر كوچك و سیمان پودر شده ، رنگ این رسوبات قرمز رنگ مي‌باشد


موضوعات مرتبط: زمین شناسی تاریخی
[ یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387 ] [ 10:13 ] [ عباس ]
نام سازند کرج از شهر کرج گرفته شده است. (در گذشته به نامهاي سري سبز، لايه هاي سبز و توفيت هاي سبز البرز ياد شده) محل برش الگو – مقطع نمونه سازند کرج در دره کرج کنار جاده چالوس در دو مقطع انتخاب شده است و توسط ددوال در سال 1967 مطالعه و معرفي گرديده است

ضخامت در محل برش الگو 3300 متر ضخامت دارد . سن اين سازند نيز ائوسن مياني استاين سازند از لحاظ ليتولوژيکي شامل توالي به نسبت ستبري از توف هاي سبز رنگ ،سنگهاي رسوبي وگدازه هاي آتشفشاني و به ندرت تبخيري است . اين سازند ترکيب سنگ شناسي همگن ندارد و به همين رو در برش الگو به 5 عضو تقسيم شده که از پايين به بالا عبارتند از :


1 ) بخش شيل پاييني : با1055 متر ستبرا شامل شيلهاي آهکي و سيلتي خاکستري تيره است که ميان لايه هايي از توف خاکستري ،توف شيلهاي به رنگ سبزخاکستري دارد . در نزديکي قاعده اين عضو 20متر گدازه پورفيري اوژيت دار وجود دارد

 

 2 ) بخش توف مياني : با 1177 متر ستبرا ،شامل توفهاي ضخيم لايه و شيشه اي به رنگ سبز – آبي تا سبز روشن است که در قسمت بالايي شيلهاي آهکي دارد

 

3 ) شيل آسارا : شامل 167 متر شيل آهکي با مقدار ناچيزي از توف و شيل توفي است . در اين بخش باقي مانده گياه گزارش شده است .


 
4) بخش توف بالايي با 917 متر ستبرا ،به طور عمده شامل توف سبز است که لايه هايي از شيل توفي ، ماسه سنگ توف دار و شيل آهکي دارد .


5 ) شيل کندوان : شامل حدود 150 متر شيل آهکي و آهک قيري و گاه به شدت متخلخل وژيپس دار است که در گردنه کندوان –شمال گچسر- برون زد دارد .گفتني است که عضو پنجم در برش الگو ديده نشده و تعلق آن به سازند کرج پرسش آميز است .


 
در ديگر نقاط البرز سازند کرج عضوبندي نمي شود ويا از عضو هاي غير رسمي و محلي استفاده مي شود . در دره کرج چالوس در ميان نهشته هاي سبز سازند کرج ،بخش هاي گدازه اي زير دريايي وجود دارد.


فسيل شناسي :   آثار گياهان تک لپه اي قاره اي در توف بالايي ، روزنه داران پلانکتون نواحي ژرف ، آثار و بقاياي ماهيان در شيل پاييني سنگواره هاي گزارش شده از سازند کرج هستند که به طور عمده به زمان ائوسن مياني تعلق دارند . از نا همگوني سنگواره ها و حفظ شدگي ضعيف آنها چنين بر مي آيد که شايد فسيلها درجا نباشند .


  
گسترش :  در ديگر نقاط البرز ، سازند کرج عضو بندي نمي شود ويا ازعضوهاي غير رسمي و محلي استفاده مي شود . بعنوان نمونه در کوه هاي طارم (شمال خاوري زنجان) اين سازند به دو عضو غير رسمي به نام «کردکند» درزير و«امند» در بالا تقسيم شده است .


مرز زيرين: در دره چالوس مرز پاييني سازند کرج به طور مستقيم بر روي شيلهاي سبز تيره و سنگ ماسه هاي سازند شمشک است .


 
مرز بالايي :  مرز بالايي اين سازند به کنگلومراي سرخ رنگي است که احتمالاً سن نئوژن دارد ولي در بيشتر نقاط البرز جنوبي ، مرز زيرين سازند کرج با سنگ آهکهاي نوموليت دار سازند زيارت و به طور هم شيب است . گاهي نيز توفهاي سازند کرج بدون حضور سنگ آهکهاي زيارت ، با رديف هاي کنگلومرايي سازند فجن هم مرز است

  
 
سازندهاي هم ارز  : اشتوکلين بر اين باور است که از نگاه سنگ شناسي ، شيلهاي کندوان ممکن است همارز سازند کند باشد که جوانتر از سازند کرج است . وارتباط ناپيوسته اي با سازند کرج دارد .
جدا از البرزجنوبي، اين سازند با ويژگي هاي سنگي و رنگي مشابه ، همچنان در کوههاي سلطانيه زنجان ، تکاب ، باختر قم تفرش ، آران و پاره اي از نقاط ايران مرکزي گسترش درخور توجه دارد . در سالهاي اخير تلاش بسيار زيادي شده است تا ترکيب آواري‌هاي يک ماسه سنگ را با وضعيت تکتونيکي منطقه منشا آن مرتبط سازند. چگونگي تشکيل ذرات آواري ، هم در ماسه‌هاي ، هم در ماسه‌هاي قديم و هم در ماسه‌هاي عهد حاضر ، در اين مطالعات مورد استفاده قرار گرفته است. چهار ناحيه منشا اصلي ماسه سنگها تشخيص داده شده است که عبارتند از کريتون‌هاي پايدار ، بالا آمدگي پي سنگ ، قوسهاي ماگماتيکي ، کوهزايي‌هايي که در طي چندين چرخه ايجاد شده است. کراتون‌هاي پايدارپي سنگ تشکيل بلوک‌هاي قاره‌اي را مي‌دهند و از نظر تکتونيکي مناطق سخت شده‌اي از کمربند‌هاي کوهزايي قديم در هم ريخته‌اي مي‌باشد که تا عمق زيادي فرسايش يافته‌اند.

 


موضوعات مرتبط: زمین شناسی تاریخی
[ یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387 ] [ 10:12 ] [ عباس ]
   1- بیوستراتیگرافی سازندهای خان و جمال در مناطق کلمرد، شتری و شیر گشت (ایران مرکزی) بر مبنای فرامینیفرها (فوزولینید).
  
   چکیده:
   به منظور بررسی میکروفوناهای سنگهای پرمین در نواحی کلمرد، شتری و شیر گشت نه مقطع چینه شناسی مورد مطالعه قرار گرفته است. توالی پرمین در ناحیه کلمرد (موسوم به سازند خان) عمدتا از توالی های سیکلی آواری- کربناته تشکیل شده است که قسمت اعظم آن را سنگ تخریبی (ماسه سنگ) تشکیل می دهد. سن فونای فوزولینید سازند خان ساکمارین می باشد. مطالعات مقایسه ای این مجموعه با فونای فوزولینید سایر نواحی مانند پامیر مرکزی، جنوب افغانستان، روتگ (جنوب تبت)، کاراکوروم و هندوکش نشان می دهد که مجموعه فوزولینید سازند خان به ناحیه peri- gondwana تعلق دارد. بعد از رسوب گذاری سازند خان در زمان ساکمارین، دریا از ناحیه کلمرد پس روی نمود و از زمان یاختاشین- اواخر پرمین این ناحیه به صورت یک بخش بالا آمده از آب دریا باقی مانده است. نهشته های لاتریتی این خشکی زایی را تایید می کنند. پیش روی مجدد دریا در زمان تریاس آغازی در ناحیه کلمرد صورت گرفته است. سنگهای پرمین در نواحی شستری و شیر گشت سازند جمال نامیده می شوند. قسمت اصلی سازند جمال در این نواحی از سنگ های کربناته تشکیل شده است. در ناحیه شتری مجموعه فوزولینیدهای موجود د بخش های زیرین و میانی این سازند معرف سن کوبرگندین- میدین آغازی می باشد. بخش های بالایی این سازند فاقد فولینیدهای شاخص بوده و بر اساس مجموعه های فرامینیفری کوچکتر یافت شده در دومین مقطع مطالعه شده این سازند در کوه های شتری سنی معادل میدیدن- جلفین آغازی را می توان برای آن در نظر گرفت. بهترین مقطع چینه شناسی سازند جمال در کوه باغ ونگ در ناحیه شیر گشت رخنمون دارد. قسمت قاعده ای سازند جمال در این مقطع بخش باغ ونگ نامیده می شود. مطالعه جامع فوزولینیدها و فرامینیفرهای کوچکتر در مقطع باغ ونگ دلالت بر سن یاختاشین- بلورین برای بخش باغ ونگ و سن کوبرگندین- جلفین آغازی برای بخش های میانی و بالایی سازند جمال دارد. فونای فوزولینید سازند جمال در نواحی شتری و شیر گشت دارای مشخصه peri- tethys (به کلیه نواحی گفته می شود که در حاشی شرقی خشکی پانگه آ قرار گرفته بودندو شرایط آب های گرم و کم عمق را در طی پرمین داشته اند) بوده که شرایط رسوب گذاری آبهای گرم را نشان می دهد، در حالی که در منطقه کلمرد این فونا شباهت زیادی با فوزولینیدهای بخش جنوبی تتیس با peri- gondwana دارد که در شرایط آب های خنک نهشته شده اند. تفاوت های موجود بین مجموعه فونای فوزولینید در این دو ناحیه بیانگر آن است که نواحی فوق الذکر در طی پرمین از یکدیگر جدا بوده اند ولی در تریاس آغازی در یک عرض جغرافیایی قرار داشته اند و دلیل آن نیز وجود ویژگی های سنگ شناسی و فسیل شناسی یکسان دو منطقه در طی تریاس می باشد.

موضوعات مرتبط: زمین شناسی تاریخی
ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387 ] [ 10:10 ] [ عباس ]

سنوزوئیک یا دوران حیات جدید (حیات : zon ، جدید : Kainos) دورانی است که پرندگان در هوا و پستانداران در روی زمین تنوع و گسترش یافتند و زمین خود را برای فرمانروایی انسان آماده کرد .این دوران شامل تاریخ زمین از پایان کرتاسه به بعد است . محدوده زماني 65.5 ميليون سال قبل يعني زماني معادل 65.5ميليون سال را دربرمي گيرد ضخامت متوسط رسوبات این دوران حدود 30 کیلو متر تخمین زده شده است .در اواخر کرتاسه داینوسورها ، آمونوئیدها و رودستها Rudists و خزندگان دریایی به کلی نابود شدند و تعدادی از گونه های دیگر موجودات زنده کاهش یافتند . فقط گروههایی از نرمتنان ، ماهیهای استخوانی Teleost fish  و گونه هایی دیگر که شبیه نمونه های عهد حاضر باقی ماندند . اغلب گیاهان سنوروئیک در کرتاسه وجود داشته اند . اما در جانوران خشکی تغییرات مهمی روی داده است . پستانداران که در ابتدای این دوران دارای جثه ای کوچک بوده اند کامل گسترش یافتند و به وضوح کنونی در آمده اند . نهنگها در این دوران ظهور و تکامل یافتند (Wales)کوههای جوان که ارتفاعات امروزی را تشکیل می دهند مانند آلپ (Alpe) ، هیمالیا (Himalaya) و راکی (Rockies) در این دوران شکل گرفتند .به سبب یخبندان قسمتی از آبهای دریایی عمیق در اواسط سنوزوئیک آب و هوای نقاط زیادی سرد شد و اقیانوسها محدود شدند . دوران سنوزوئیک به دو دوره ترشیاری (Tertiary) و کواترنری(Quaternary) تقسیم می شود .

 

دوره پالئوژن (Paleogene)

این دوره از 65.5 تا 23.03 ميليون سال قبل را شامل مي شود. در پالئوژن موجودات دریایی عهد حاضر که اغلب گروههایی از موجودات زنده تک سلولی هستند گسترش و تکامل یافته اند . از موجودات شاخص پالئوژن می توان نهنگها (Whales) را نام برد که به تعداد زیاد در دریاها می زیسته اند . از دیگر موجودات این دوره می توان به شکم پایان ، ستاره های دریایی و انواع دو کفه ایهای جدید را نام برد که در قسمتهای کم عمق ماسه ای زندگی می کرده اند . پریماتها از پستاندارانی هستند که در این دوره می زیسته اند . حرارت سالیانه در ائوسن میانی حدود 22 درجه سانتی گراد بوده است وجود گیاهان مختلف در جنوب آلاسکا بیانگر این موضوع است .  از دورهاي زير تشکيل شده است:

 

1) Paleocene زمان (65.5 – 55.8 ميليون سال قبل) شامل 3 اشکوب زير است:

   -Danianزمان(65.5 – 61.7 ميليون سال قبل)

   -Selandianزمان(61.7 – 58.7 ميليون سال قبل)

   -Thanetianزمان(58.7 – 55.8 ميليون سال قبل)


2)Eocene زمان(55.8 – 33.9 ميليون سال قبل) شامل 4 اشکوب زير است:

   -Ypresianزمان(55.8 – 48.6 ميليون سال قبل)

   -Lutetianزمان(48.6 – 40.4 ميليون سال قبل)

   -Bartonianزمان(40.4 – 37.2 ميليون سال قبل)

   -Priabonianزمان(37.2 – 33.9 ميليون سال قبل)


 3) Oligocene زمان(33.9 – 23.03 ميليون سال قبل) شامل 2 اشکوب زير است:

   -Rupelianزمان(33.9 – 28.4 ميليون سال قبل)

   -Chattianزمان(28.4 – 23.03 ميليون سال قبل)

 

دوره نئوژن (Neogene)

از 65.5 تا 23.03 ميليون سال قبل را شامل مي شود .چارلز داروین طی مطالعات خود پی برد که تکامل مهره داران سریعتر از بی مهره گان صورت می گیرد . در عمر نسبتاً کوتاه نئوژن بی مهرگان تغییر چندانی نیافته اند .تغییرات آب و هوایی باعث پیدایش گروههای جدید گیاهی در خشکی شد مثل گیاه علفی (Herbs)از مهمترین گونه هائی که در این دوه ظهور یافتند می توان گونه های جدید میمونها را نام برد .برخی از تغییرات آب و هوایی در نئوژن را به علت حرکات تکتونیکی در بعضی نقاط زمین دانسته اند . بر اثر این حرکات از میزان بارندگی کاسته شده و جانورانی از قبیل گوزنها ، گاوها ،زرافه ، خرس و خوک افزایش قابل ملاحظه ای یافتند .تغییرات آب و هوایی در این دوره باعث تشکیل یخچالها و پیشروی یخها در قطب شمال شد . از دورهاي زير تشکيل شده است:

1) Miocene زمان(23.03 – 5.332 ميليون سال قبل) شامل 6 اشکوب زير است:

   - Aquitanianزمان(23.03 – 20.43 ميليون سال قبل)

   -Burdigalianزمان(20.43 – 15.97 ميليون سال قبل)

   -Langhianزمان(15.97 – 13.65 ميليون سال قبل)

   -Serravallianزمان(13.65 – 11.608 ميليون سال قبل)

   -Tortonainزمان(11.608 – 7.246 ميليون سال قبل)

   -Messinianزمان(7.246 – 5.332 ميليون سال قبل)

 

2)   Pliocene - زمان(5.332 – 1.806 ميليون سال قبل)

3) Pleistocene زمان(1.806 ميليون سال قبل تا عهد حاضر)

 

کواترنری (Quaternary)

در بین دوره های زمین شناسی این دوره بسیار کوتاه ، و بیش از یک ونیم میلیون سال از عمر آن می گذرد . بطور کلی دوره کواترنری با عقب نشینی دریا و پیدایش دوره های یخچالی و همچنین پیدایش انسان آغاز می گردد .دوره کواترنری به دو زیر سیستم پلئیستوسن (Pleistocene) و هولوسن(Holocene) تقسیم می شود . در نواحی خارج از محیط های یخچالی دوره کواترنری دردریاها دو گروه از موجودات نشخیص داده شده است . یکی مربوط به محیط های گرم مانند گاستروپودها و دیگری موجوداتی که مربوط به محیط های سرد هستند مانند بعضی از لاملی برانکیاها . مهمترین موجودات اولین دوره یخچالی عبارتند از :

الفاس انتی کاس (Ellephas anticas) و رینوسراس مرکی (Rhinoceras mercki) و بالاخره موجودات خشکی نواحی سرد می توان فیل ماموت را نام برد .بطور کلی گیاهان کواترنری شبیه گیاهان دوره نئوژن و گیاهان امروزی بوده اند . یکی از مهمترین مراکز آتشفشانی دوره کواترنری آتشفشان ایسلند است که گدازه های بازالتی از آن بیرون رانده شده است .


موضوعات مرتبط: زمین شناسی تاریخی
[ شنبه هفتم اردیبهشت 1387 ] [ 13:57 ] [ یزدان ]

پالئوزوئیک یا دوران دیرینه زیستی از دو کلمه یونانی پالئوس (palaios) به معنی قدیمی و زئون (zoen) به معنی موجود زنده مشتق شده است .  طول این دوران حدود 340 میلیون سال است . (230 تا 570 میلیون سال قبل ) دوران پالئوزوئیک شامل 6 دوره است که به ترتیب از قدیم به جدید عبارتند از : کامبرین ، اردوویسین ، سیلورین ، دونین ، کربونیفر و پرمین . در دوران پالئوزوئیک مهمترین تغییرات با دوچرخه کوهزائی کالدونین (Caledonian) واریسکن (variscan) مطابقت دارد . شروع دوران پالئوزوئیک با حضور اشکالی از موجودات زنده ای مشخص می شود که دارای بخشهای سخت بودند فراوانترین اینموجودات آغازین تریلوبیتها بودند . سیلورین کوتاه ترین و کربونیفر طولانی ترین سیستم های دوران پالئوزوئیک هستند . رسوب گذاری در این دوران متنوع است . رسوبات تخریبی در پالئوزوئیک زیرین و رسوبات کربناته در پالئوزوئیک بالایی انتشار می یابند .انتشار رسوبات در زمان خود می تواند نتیجه عمل گسترش پوشش گیاهی قاره ای و فراوانی ارگانیسم های تثبیت کننده کربنات کلسیم و عوامل آب و هوایی باشد .

دوران پالئوزوئیک طولانی ترین دورانهای فانروزوئیک (حیات اشکار) می‌باشد. به علت اینکه موجودات زنده دوران پالئوزوئیک دارای ساختمان بدنی ساده تر از موجودات زنده دورانهای بعدی داشته‌اند به آن دوران دیرینه زیستی می‌گویند.از نظر زیست چینه‌ای و گسترش و تنوع موجودات زنده ، اکثریت گروههای بی‌مهرگان در پالئوزوئیک پسین وجود داشته‌اند. مهره داران بجز پرندگان و پستانداران نیز در این ظهور کرده‌اند. دوران پالئوزوئیک را به شش دوره کامبرین ، اردویسین ، سیلورین ، دونین ، کربونیفر و پرمین تقسیم نموده‌اند. بقیه را در ادامه مطلب بخوانید :موضوعات مرتبط: زمین شناسی تاریخی
ادامه مطلب
[ شنبه هفتم اردیبهشت 1387 ] [ 13:54 ] [ یزدان ]
[ شنبه هفتم اردیبهشت 1387 ] [ 13:34 ] [ یزدان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
Online User
IranSkin go Up

تماس با ما